Masz pytania lub problem z obsługą wysyłek?

Napisz, zadzwoń lub zamów rozmowę

Obsługę zapewnia Markus Sp. z o.o. Sp. K - administrator Menedżera wysyłek eBay

wróć

Nowe oznakowanie dla produkótw sprzedawanych do UK

23-02-2021

 

 

 

 

 

 

 

Co to jest  UKCA?

Znak UKCA (UK Conformity Assessment) to nowe oznakowanie produktów w Zjednoczonym Królestwie, które będzie wymagane dla niektórych produktów wprowadzanych do obrotu w Wielkiej Brytanii (Anglii, Walii i Szkocji). Obejmuje ono większość produktów, które wcześniej wymagały znaku CE.

Nie będzie ono uznawane na rynku UE. Produkty, które wymagają oznakowania CE będą nadal wymagały tego oznakowania, aby mogły być sprzedawane w krajach unijnych

 

Legalność i znakowanie

 Znaki zgodności są dodawane do produktów jako sposób budowania zaufania konsumentów i rynku poprzez wykazanie, że dane produkty spełniają określone niezbędne normy.

Począwszy od pierwszego stycznia 2021 roku, towary wysyłane do UE z Wielkiej Brytanii lub innych terytoriów spoza UE lub pomiędzy państwami członkowskimi UE muszą nadal posiadać logo zgodności CE.

Jednak towary, które są sprzedawane do Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji i Walii) z UE lub z całego świata, muszą być opatrzone nowym znakiem UKCA.

Odrębny znak CE UKNI będzie obowiązywał również dla produktów wysyłanych z krajów UE i spoza UE do Irlandii Północnej.

Mimo że zmiana została wprowadzona na początku tego roku, władze brytyjskie dały większości producentów i ich agentom lub przedstawicielom czas na dostosowanie się do przepisów najpóźniej do pierwszego stycznia 2022 roku.

 

Jakich produktów dotyczy znak UKCA?

Z nielicznymi wyjątkami, wszystkie towary, które wcześniej wymagały znaku CE, muszą nosić nowe logo UKCA.

Ogólnie rzecz biorąc, są to zabawki, środki ochrony indywidualnej, urządzenia gazowe, windy, urządzenia ciśnieniowe, monitorujące, radiowe i elektromagnetyczne, maszyny, wagi ręczne, ekoprojekty oraz rekreacyjne lub osobiste jednostki pływające.

Chociaż zmiany będą wprowadzane w życie od pierwszego stycznia 2022 roku, producenci są zobowiązani do przejścia na używanie znaku UKCA tak szybko, jak to możliwe.

Znak UKCA musi być jednak stosowany natychmiast, jeśli kwalifikujące się produkty przeznaczone do sprzedaży w Wielkiej Brytanii wymagają obowiązkowej oceny zgodności przez stronę trzecią.

Ponadto produkty, które są sprzedawane w Wielkiej Brytanii i UE oraz spełniają wymogi prawne na obu terytoriach, mogą nosić zarówno znak UKCA, jak i CE.

 

Zarządzanie zmianą UKCA

Producenci muszą sporządzić tak zwaną Brytyjską Deklarację Zgodności (UK Declaration of Conformity) dla każdego produktu przeznaczonego do sprzedaży w Wielkiej Brytanii.

Wymagane informacje są zasadniczo takie same, jak w przypadku jej odpowiednika w UE, w tym nazwa i adres firmy, numer seryjny produktu, model lub typ, szczegóły dotyczące zatwierdzonego organu, który przeprowadził niezbędną ocenę zgodności oraz oświadczenie potwierdzające, że bierzesz odpowiedzialność za zgodność jako jego producent.

Cała dokumentacja techniczna musi być przechowywana przez okres do 10 lat po pierwszym wprowadzeniu towaru do sprzedaży w Wielkiej Brytanii, na wypadek gdyby zażądały jej organy nadzoru rynku lub organy wykonawcze.

Oprócz okresu przejściowego, który pozwoli firmom dostosować się do nowego znaku UKCA, różne terminy będą miały zastosowanie do sposobu jego umieszczania na produktach.

Do pierwszego stycznia 2023 r. dowód akredytacji UKCA może być przedstawiony w postaci etykiety na wyrobach lub w dokumentacji towarzyszącej.

Po tej dacie znak UKCA musi być umieszczony bezpośrednio na produktach.

 

Masz pytania?

Jeśli potrzebujesz konkretnych wskazówek, aby zrozumieć, co zmiany oznaczają dla Ciebie, zalecamy rozmowę z niezależnym konsultantem ds. zgodności lub - jeszcze lepiej - skorzystanie z obszernego materiału wydanego przez rząd Wielkiej Brytanii.

Rząd opublikował szczegółowe wytyczne na swoich stronach internetowych (https://www.gov.uk/guidance/using-the-ukca-marking) oraz regularne aktualizacje na stronach poświęconych najnowszym zmianom (https://www.gov.uk/transition).

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości można zwrócić się o pomoc do zespołu ds. regulacji towarów w Londynie (goods.regulation@beis.gov.uk).


 W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.